KUHAM DOMAče
VEČ INFORMACIJ:
Kulinarika na polju turizma, kulturne dediščine in razvoja podeželja dobiva zelo pomembno vlogo, kar potrjuje tudi častitljivi naziv Evropska gastronomska regija, ki ga je Slovenija nosila v letu 2021.
S projektom si na zgornjem Gorenjskem prizadevamo ohranjati in širiti znanja priprave tradicionalnih domačih jedi. Na kuharskih delavnicah, ki jih izvajamo v živo in preko spleta, ne pripravljamo le posameznih jedi, pač pa ovekovečimo njeno dediščino in spoznamo postopek priprave od njive do krožnika. Zlasti nas zanima, kako so to počeli naše babice in dedki. V aktivnosti vključujemo in med seboj povezujemo deležnike na različnih nivojih: lokalne muzeje, gostince, šole, društva in posameznike, npr. lokalne gospodinje, ki so pripravljeni deliti svoja kuharska znanja. Navsezadnje si s tem prizadevamo okrepiti medsebojne vezi med domačini.
Želimo, da znanja in izkušnje, ki jih naši udeleženci usvojijo na delavnicah, ostanejo dokumentirana. Zato smo izdali že e-knjižice receptov in posneli nekaj filmčkov, ki smo jih objavili na našem Facebook profilu in spletnem kanalu You Tube.
V letu 2023 sta v sklopu projekta »KUHAM DOMAče« izšli dve publikaciji. Novo kuharsko knjigo z naslovom KUHAM DOMAče, Kulinarični sprehod po Zgornji Gorenjski, smo izdali s podporo Občin Kranjska Gora, Radovljica, Bled in Gorje. S knjigo vas popeljemo med nabor receptov tradicionalnih jedi Zgornje Gorenjske. Notri se nahajajo recepti za rateške krape, štruklje in žgance na več načinov, jedi na žlico z domačim kruhom in druge sladke in slane jedi za različne priložnosti.
Izdali smo tudi knjižico v sodelovanju z Občino Jesenice. Letošnja knjižica Delavska malca je že tretja, dopolnjena izdaja, z recepti jedi, ki so se znašle na delavskih mizah in v fabrških kantinah v času razvoja železarstva v mestu Jesenice. Z razvojem so se doseljevali tudi prebivalci iz drugih delov Slovenije in tudi držav bivše Jugoslavije, s tem pa prinesli tudi svoje prehranske navade in običaje. Knjižica vsebuje mavričnost prehranske dediščine jeseniškega območja.
Recepte iz obeh publikacij so nam zaupali kuharji in kuharice Zgornje Gorenjske, ki s svojim znanjem ter zagnanostjo predajajo znanje mlajšim generacijam. S tem se oživlja, ohranja in neguje prehranska dediščina Zgornje Gorenjske, kar je tudi cilj projekta KUHAM DOMAče.
Projekt v letu 2023 financirajo Občine Kranjska Gora, Jesenice, Radovljica, Bled in Gorje.
V projektu uspešno sodelujemo z Gornjesavskim muzejem Jesenice.
Foto: NikB, Nik Bertoncelj s.p., Špela Ankele, arhiv RAGOR
- Gornjesavski muzej Jesenice,
- Špela Ankele (Špelina shramba),
- Hotel Triangel Boutique, Gozd Martuljek,
- Gostišče Draga, Begunje na Gorenjskem,
- Restavracija Kazina, Jesenice,
- Penzion Pr’ Betel, Planina pod Golico,
- Dom Pristava, Javorniški Rovt,
- Gostilnica in pizzerija Chilli, Jesenice,
- Gostilna in pizzerija Turist, Slovenski Javornik,
- Bistro Oaza, Jesenice,
- Gostilna Pr’ Železnk, Mojstrana,
- Fundacija Aljažev kRAJ, Mojstrana,
- KUD Zasip – aktiv žena Prgarija,
- Društvo žena in deklet na vasi občin Bled in Gorje,
- Društvo žensk z dežele občine Radovljica,
- Interesno združenje Podbreška potica (Podbrezje),
- Turistično društvo Rateče – Planica,
- Društvo podeželskih žensk občine Kranjska Gora,
- Društvo podeželskih žensk pod Golico in Stolom,
- Turistično društvo Kropa,
- Izletniška kmetija Globočnik,
- Mateja Reš (Vrt okusov),
- Cirila Kosmač Rabič (Mojstrana),
- Vijoleta Smolej (Prihodi),
- Knjižnica Antona Tomaža Linharta Radovljica,
- Občinska knjižnica Jesenice
- Srednja gostinska in turistična šola Radovljica,
- OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora,
- OŠ 16. decembra Mojstrana,
- OŠ Koroška Bela,
- OŠ Toneta Čufarja Jesenice,
- OŠ Prežihovega Voranca Jesenice
3 komentarji