Zdravo ravnovesje med službo in domom
V sredo, 23. 10. 2024 bo v sklopu projekta SIDRO od 17:00 do 18.00 v Čebelarskem centru Lesce potekala delavnica Zdravo ravnovesje med službo in domom.
Prijava preko obrazca: https://forms.gle/NwJravrovZq2CCRPA
… kaj imajo skupnega? Navidezno nič. Ali pač? Začnimo pri spremembah, ki so, še posebno v današnjem času edina stalnica v življenju. Vsak od nas razmišlja o spremembah. Tudi tistih, ki bi jih bilo »dobro« narediti. Tudi z vidika boljšega počutja, dobrega zdravja … V najširšem, celostnem pomenu te besede. Kar zaobjame telesno, duševno in socialno (medosebno, odnosno) dobro zdravje, dobro počutje. Prav slednje, medosebno v večinskem deležu določa ali smo/bomo srečni ali nesrečni.
Smo kdaj pomislili na dobro počutje in spremembe tudi z vidika tveganih vedenj? V mislih imamo kajenje in pitje alkohola, kot dveh najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje, ki najedata dobro počutje. Med dejavniki tveganja je njun prispevek k deležu bremena bolezni največji. Blišč in beda obeh dejavnikov s kaže v prezgodnji obolevnosti in umrljivosti. Kajenje je povezano z mnogimi boleznimi, prekomerno pitje alkohola prav tako. Na leto zaradi posledic kajenja umre slaba petina Slovencev, zaradi posledic alkoholu neposredno pripisljivih vzrokov beležimo dobre 4 % vseh smrti. A pred tem posameznik, njegovi najbližji in bližnji, sodelavci … prehodijo težko pot. In nemalokrat le nemo opazujejo bedo mnogih izgubljenih let življenja … Kar se z vidika prekomernega pitja alkohola še kako zrcali v kakovosti medosebnih odnosov. V družini, osebni družbi, službi v kateri preživimo nenazadnje več kot tretjino vsakdana. Naj nas ob tem beseda prekomerno ne zavede. Vse dosedanje raziskave kažejo, da je vsako pitje alkohola tvegano, varna količina pitja alkohola ne obstaja. Govorimo lahko le o manj tveganem pitju.
Če nas je ob branju teh nekaj vrstic morda misel zanesla na spremembo, je smiselno nadaljnje vprašanje, kaj bomo s spremembo pridobili? Kaj npr. lahko pridobimo s prenehanjem kajenja? Kaj z opustitvijo tveganega in škodljivega pitja alkohola? Odločitev za spremembo zaradi nelagodja, strahu deluje kratkoročno; cilji, vrednote delujejo dolgoročno. Za marsikaj smo se pripravljeni potruditi, če nam bo to prineslo nekaj dobrega. Zase, za ljudi, okolje v katerem živimo. Za medosebne odnose. Za njihovo kakovost se moramo nenehno truditi. Ali se bomo odločili za delo v smeri rasti in zorenja ali pa bomo pot nadaljevali v odtujevanje in razhajanje je odločitev in odgovornost vsakega od nas.
Število mest na delavnici je omejeno.
Udeležba brezplačna za občane iz spodaj navedenih občin.
Projekt SIDRO sofinancirajo občine Bled, Gorje, Radovljica, Bohinj, Jesenice in Kranjska Gora.
Info: ana.stempihar@ragor.si ali 04/581 34 05