Mednarodno sodelovanjeNovicePodjetništvo in gospodarstvoSPOTprva stran lesni sejem (Objava za Instagram (Kvadratno))

prva stran lesni sejem

Poslovna delegacija na Mednarodnem lesnem sejmu v Celovcu

 

Razvojna agencija Zgornje Gorenjske je 29.9.2024 v sodelovanju z (WKO Klagenfurt) Gospodarska zbornica Celovec in Slovensko gospodarsko zvezo Celovec v sklopu SPOT projekta organizirala čezmejni dogodek in poslovno delegacijo na Mednarodnem lesnem sejmu v Celovcu.

 

Z več kot 500 razstavljavci iz 20 držav se sejemski MEDNARODNI LESNI SEJEM in LES & GRADNJA predstavlja kot najpomembnejša informacijska platforma in hkrati najpomembnejše srečevališče za lesno panogo v alpsko-jadranskem prostoru. Na skupno 50.000 m² veličastno nastopi celotna vrednostna veriga: od gozdarske do žagarske tehnike, od bioenergije do logistike ter od tehnike lesne gradnje do mizarskih in tesarskih potrebščin.

 

Najpomembnejši strokovni sejem je poznan kot odskočna deska za uspešno sodelovanje pri gozdarstvu in lesarstvu v srednje- in južnoevropskem prostoru. Izkoristite enkratno priložnost za srečanje z mednarodnimi vodilnimi podjetji gozdarske in lesarske panoge ter povezovanje. MEDNARODNI LESNI SEJEM omogoča najboljši pregled trga in hkrati seznanja s trenutnimi usmeritvami.

 

Osrednja tematika 57. Mednarodnega lesnega sejma v Celovcu z nazivom LES&GRADNJA je bila logistika. Seveda pa je ponudba sejma segala od tehnike za spravilo lesa in žičnih žerjavov preko pogozdovanja do gozdarskih in varnostnih oblačil ter gozdarskega orodja.  Udeleženci so se seznanili z najnovejšimi tehnologijami v žagarski panogi ter pridobili informacije o prodajni platformi za profesionalne ponudnike skladiščne in transportne tehnike.

 

Na sejmu so nas sprejeli predstavniki WKO Celovec in SGZ Celovec. Kasneje smo se udeležili predavanj v okviru foruma z naslovom “Clusterforum mit Vorträgen & Podiumsdiskussion”, ki ga organizira WKO –  Lesni grozd. Tematika predavanja nas je popeljala v moč umetne inteligence (AI) v lesni industriji. Osupne informacije o tehnologiji, ki uči in omogoča strojem  uporabljati človeških sposobnosti. Predstavitve AI so govorile predvsem o tem, kako lahko znotraj različnih področjih lesne industrije AI zagotavlja trajnost, izboljša ustvarjalnost in kakovost. Uporaba umetne inteligence v lesni industriji lahko ustvari različne priložnosti, kot je povečanje učinkovitost, izboljšano odločanje in spodbujanje inovacij. Hkrati se morajo podjetja pripraviti na izzive kot so potreba po usposabljanju zaposlenih, izzivi glede varstva podatkov

in potencialno odvisnost od tehnologije. AI lahko opravlja rutinske naloge in tako prihrani čas in vire ter hkrati opraviti analizo velike količine podatkov za izboljšanje načrtovanja in organizacije. Pomembno pa je, da obrtna podjetja najdejo ravnotežje med tehnološkim znanjem in strokovno usposobljenostjo kadrov.

 

Delegacija je imela priložnost mreženja in B2B sestankov s podjetji iz Avstrije, Latvije, Nemčije, Italije, Argentine in drugih držav.

 

Kasneje smo obiskali tudi gorenjsko podjetje Mebor, d.o.o., ki  je eden vodilnih svetovnih proizvajalcev strojev za primaren razrez lesa. Družina Mesec iz Slovenije se je že desetletja ukvarjala z razrezom lesa. V letu 1982 je ustanovitelj podjetja Boris Mesec zasnoval in izdelal prvo Mebor tračno žago. Več in več kupcev so prepričale zmogljivosti Mebor žag in proizvodnja nenehno raste. Kvaliteta podjetja je potrjena s številnimi priznanji, kot je priznanje Obrtnik leta 2011.

 

Ko se les razreže, ga je potrebno tudi transportirati ali logistično pospraviti. Zato smo obiskali še avstrijsko podjetje WEB-STAPLER MH GmbH, ki deluje kot mlado in dinamično podjetje s stalno posodobljeno, moderno in obsežno ponudbo izdelkov na eni strani – in na drugi strani popolnoma povezano s tradicionalnimi vrednotami kooperativnega servisa in celovite storitve: podjetje Web-Stapler ima že od leta 2011 bogat trg za viličarje, kolesne nakladalce, delovne ploščadi in druga industrijska vozila.

 

Na sejmu so udeleženci imeli priložnost ogleda tudi drugih podjetij, ki delujejo na področju lesne industrije in skrbijo za trajnostno naravnanost. Lesni sejem je eden najlepših sejmov daleč naokoli, saj daje pridih narave, lesne komponente pa nas v mislih popeljejo daleč v višave in gozdne sprehode.

 

Zahvaljujemo se WKO Celovec in SGZ Celovec za odlično sodelovanje.

Bilo je poučno, informativno in zabavno.

 

Datum objave: 30.8.2024

Pripravila:

Eldina Čosatović, mag. posl. ved

SPOT Svetovanje Gorenjska

Razvojna agencija Zgornje Gorenjske

T: 04/5813419

E: dina@ragor.si

 

Projekt je sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj: www.eu-skladi.si, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport: www.mgts.gov.si ter SPIRIT Slovenija, javna agencija: https://www.spiritslovenia.si/.

Vir in dodatne informacije:

https://www.kaerntnermessen.at/veranstaltungen/internationale-holzmesse/

https://www.mebor.eu/

https://www.web-stapler.at/index.asp