VEČ INFORMACIJ:

Jelka Popović Gužvić

jelka.popovic@ragor.si 

04 581 34 03

Konec januarja je RAGOR v sklopu mednarodnega projekta BeyondSnow, organiziral delavnico v pilotnem območju Bohinj. Namen delavnice je bila predstavitev ključnih ugotovitev/ukrepov, ki bodo odgovor na izzive, ki jih prinašajo podnebne spremembe v turizmu. Spremembe so bolj očitne pozimi, saj sneg ni več garancija v zimskih mesecih.

Ko gre za turizem in sneg, je potrebno vedno več kreativnosti. Klasične zimske sanje o smučanju in zasneženih pobočjih ter pokrajini so vse bolj zelene kot bele. Predvsem na nizkih in srednje višinskih destinacijah obstaja vedno več alternativnih ponudb za vse, ki si bodisi želijo prost dan od smučanja ali na splošno želijo početi nekaj drugačnega.

Na eni strani je potrebno slediti trendom in razvijati (novo) turistično ponudbo npr. na področju kolesarstva, na drugi strani pa je potrebno nadgrajevati obstoječe produkte, ki so pristni, trajnostni in lokalni. Potrebni so inovativni pristopi tudi pri trženju teh produktov. Destinacije v sklopu projekta menijo, da je eden izmed odgovorov na podnebne spremembe v turizmu razvoj celoletne outdoor ponudbe ter prilagajanje smučarske infrastrukture tudi za kolesarje (oz. prevoz koles).

Proces zbiranja informacij in projektnih idej v sklopu projekta je potekal z izvedbo anket, intervjujev ter delavnic, kjer smo se povezovali s ključnimi deležniki bohinjskega turizma in tudi deležniki na nacionalni ravni (Direktorat za turizem Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, Združenje Slovenia Outdoor in STO). Ukrepe smo zapisali v Strategijo prilagoditev bohinjskega turizma na podnebne spremembe. Osredotočeni smo tudi na širitev zavesti o pomembnosti sprejemanja ukrepov, ki ne bremenijo naravnih danosti še bolj ampak ustvarjamo sobivanje prebivalcev-turistov-narave.

»Potrebno je graditi na trajnostnem turizmu, ki bo turistom omogočil doživetje, prebivalcem pa preživetje« je bila zaključna misel intervjuja z direktorjem Združenja Slovenia Outdoor, Matejom Kandaretom.

V Strategijo vključujemo ukrepe v sklopu treh stebrov.

Prvi steber:

  • »Zelene zime« – razvoj ponudbe za zelene in deževne zime, jesen in pomlad (Razvoj novih/nišnih produktov, Prestrukturiranje outdoor centrov v celoletne centre in Regijski zimski produkti – povezovanje)

Drugi steber:

  • »Razbremenimo poletje« – usmerjen k učinkovitejšemu upravljanju obiska in prometa v destinaciji v visoki poletni sezoni, prilagojeno podnebnim spremembam in nosilni zmogljivosti narave (Krožne tematske poti za preusmerjanje obiska)

Tretji steber:

  • »Kompetenčni center« – vlaganje v ljudi za podnebni prehod (Lokalni vodniki – širjenje baze lokalnih vodnikov in interpretatorjev za nove doživljajske produkte, Prenos dobrih praks med ponudniki in destinacijami)

 

Projekt BeyondSnow se zaključuje konec letošnjega leta zato si bomo, RAGOR in Turizem Bohinj, prizadevali implementacijo Strategije v bohinjsko območje. V sklopu krepitve kompetenc se bomo odpravili v Avstrijo na ogled dobre prakse in nato pristopili k razvoju območja Kobla z izhodišči za izdelavo projektne predloge.

Foto: Turizem Bohinj

 

Slika