NoviceRegionalni razvojTurizempromo poh poti

V okviru Odbora za Turizem in kulturo pri RSGR so se srečali upravitelji daljinskih pohodniških poti Gorenjske

 

Daljinske pohodniške poti na Gorenjskem – aktualno stanje in načrti za prihodnost

 

Pohodništvo kot oblika aktivnosti turistov in obiskovalcev je v trendu in porastu. Daljinske pohodniške poti na Gorenjskem privabljajo domače in tuje obiskovalce, saj ponujajo avtentičnost in edinstveno izkušnjo. Predstavniki upravljavcev teh poti so se v organizaciji Razvojne agencije Zgornje Gorenjske nedavno srečali, da bi izmenjali izkušnje, predstavili svoje dosežke in načrte ter se dogovorili o možnih skupnih aktivnostih.

 

Pot Julijana, ki povezuje 10 občin ožjega in širšega območja Triglavskega narodnega parka, velja za uspešen primer daljinske poti. Njena osnovna ideja o razpršitvi gostov in zmanjšanju obremenitve vrhov Julijskih Alp se je izkazala za pozitivno. Upravljavci Julijane so  opozorili  na stroške, povezane z licencami, označevanjem poti, delom koordinatorjev in trženjem. Pot Julijana je dobro povezana z javnim prevozom, kar je pomemben dejavnik za trajnostni razvoj turizma.

Daljinska pohodniška pot Karavanke je nastala kot nadaljevanje projekta Alpe Adria Karavanke/Karawanken. Povezuje 7 občin oz. zavodov za turizem (Jezersko, Preddvor, Kranj, Tržič, Žirovnica, Jesenice in Kranjska gora)  in ponuja sedem raznolikih etap. V Karavankah je največja koncentracija pohodnikov na območjih Kofc, Zelenice, Starega Ljubelja, Stola in Golice. Daljinska pohodniška pot Karavanke pa se tem točkam izogne ter obiskovalce usmeri na lažje dostopna gorska in nižinska območja, kjer lahko raziskujejo okolico in doživljajo naravne lepote, ki so prav tako vredne ogleda.

Poti po Kamniško-Savinjskih Alpah povezujejo 6 občin (Kamnik, Luče, Solčava, Jezersko, Preddvor in Cerklje na Gorenjskem) in 4 LAS-e – LAS Gorenjska košarica, LAS Za mesto in vas, LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline in LAS Srce Slovenije. Trenutno poteka proces ustanavljanja Zavoda Kamniško Savinjske Alpe, ki bi lahko prevzel upravljavske naloge poti. Kljub izzivom se je HOP ON – HOP OFF prevoz, ki povezuje naštete destinacije in občino Komenda, izkazal za uspešnega in odpira nove možnosti za razvoj trajnostnega turizma na tem območju.

Loška planinska pot kot obhodnica v domeni Planinskih društev obstaja že več kot 50 let in je bila nedavno nadgrajena z digitalizacijo, spletno stranjo v slovenskem in angleškem jeziku ter razdeljena na 12 etap.  Upravljavci si želijo dodati razgledišča in izboljšati povezljivost z javnim prevozom ter urediti skrbništvo poti.

 

Udeleženci srečanja so se strinjali, da bi bilo potrebno vse obravnavane poti nadgraditi za morebitno skupno ustrezno predstavitev na platformi Outdooractive. Poleg tega se bo proučila možnost sodelovanja pri LAS projektih, ki bi omogočili ureditev počivališč, razglednih točk in izboljšanje prevozov. Pomembno je tudi izobraževanje turističnih ponudnikov na celotnem območju o pestri ponudbi posameznih območij, ki obiskovalcem lahko ponudi edinstvena doživetja izven obremenjenih destinacij z množičnim obiskom.

 

Upravljavci so poudarili pomen vodenih izletov, ki omogočajo usmerjanje obiska in kakovostnejše doživetje za obiskovalce. Sodelovanje z lokalnimi planinskimi društvi, ki urejajo posamezne dele poti, je ključnega pomena za njihovo ohranjanje in razvoj.

promo poh poti

promo poh poti