PORODNIŠKI DOPUST IN SAMOZAPOSLENA OSEBA
strokovni članek
Na SPOT svetovanje Gorenjska (RAGOR) in po vsej verjetnosti na vse ostale SPOT svetovalne točke prihajajo vprašanja glede koriščenja porodniškega dopusta in dela preko s.p. Zato sem se odločila, da napišem nekaj informacij vezanih na takšno situacijo.
V Sloveniji je ureditev porodniškega dopusta in pravice samostojnih podjetnic med porodniškim dopustom urejena v Zakonom o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 26/14, 90/15, 75/17 – ZUPJS-G, 14/18, 81/19, 158/20, 92/21 in 153/22; v nadaljnjem besedilu: ZSDP-1) ter Zakonu o prispevkih za socialno varnost (ZPSV).
Nastop porodniškega dopusta
Porodniški dopust se navadno prične 28 dni pred predvidenim datumom ali t.i. rokom poroda. Po pravilih traja 105 dni, in se ga ne sme prekinjati. V tem času samostojna podjetnica ne sme opravljati dela. Po preteku tega obdobja nastopi starševski dopust. Vsakemu od staršev pripada 160 dni, vendar je dovoljeno, da mati koristi tudi očetovega. V takem primeru njen starševski dopust lahko traja 260 dni. Porodniški dopust in nadomestilo sta povezana. Najpomembneje je, da je samostojna podjetnica dan pred začetkom porodniškega dopusta zavarovana.
Podjetnica mora za porodniški dopust in nadomestilo obiskati center za socialno delo, kjer odda vlogo za izrabo pravice do materinskega dopusta in nadomestila. To vlogo je treba oddati najkasneje dan pred začetkom materinskega dopusta, največ 60 dni pred porodnim rokom. Če podjetnica vlogo odda kasneje, torej ko je že na porodniškem dopustu oz. po rojstvu otroka, se porodniški dopust in nadomestilo štejeta od datuma oddaje oz. dne rojstva otroka.
Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (ZSDP-1) ter izrazi
- Pravica do porodniškega dopusta / materinskega dopusta: Porodniški dopust traja 105 dni. Pravico do porodniškega dopusta ima mati, ki je zaposlena ali zavarovana kot samozaposlena oseba. Porodniški dopust se prične 28 dni pred predvidenim datumom poroda (katerega določi ginekolog).
- Starševski dopust: Po porodniškem dopustu imata mati in oče pravico do starševskega dopusta, ki traja 260 dni in ga lahko izkoristita delno ali v celoti. Vsak od staršev ima pravico do starševskega dopusta v trajanju 160 dni, pri čemer lahko mati na očeta prenese 100 dni starševskega dopusta, 60 dni pa je neprenosljivih. Oče lahko prenese na mater 100 dni starševskega dopusta, 60 dni pa je neprenosljivih.
- Očetovski dopust: Oče izrabi očetovski dopust v trajanju 15 dni v strnjenem nizu v obliki polne ali delne odsotnosti z dela od rojstva otroka do tretjega meseca starosti otroka.
- Nadomestilo za porodniški dopust: Samozaposleni imajo pravico do nadomestila med porodniškim in starševskim dopustom.
Osnova za izračun nadomestila
Osnova za posamezno vrsto nadomestila je povprečna osnova, od katere so bili obračunani prispevki za starševsko varstvo v skladu z zakonom (ZSDP-1) v strnjenih 12 mesecih, pri čemer se kot zadnji mesec šteje osnova od katere so bili obračunani prispevki v predpreteklem mesecu od vložitve prve vloge za dopust. Nadomestilo za polno odsotnost z dela znaša 100 odstotkov osnove.
Plačevanje prispevkov za socialno varnost v času prejemanja nadomestila
Upravičenci ali upravičenke (v nadaljnjem besedilu: upravičenec) do nadomestila ki jim je prenehalo delovno razmerje v času trajanja dopusta, so obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovani, obvezno zdravstveno zavarovani, zavarovani za primer brezposelnosti in za starševsko varstvo. Prispevek zavarovanca plačuje upravičenec, prispevek delodajalca pa plačuje Republika Slovenija v skladu z zakonom, ki ureja posamezno področje.
V času prejemanja nadomestila so upravičenci do nadomestila po drugem odstavku 41. člena (ZSDP-1) obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovani, zavarovani za primer brezposelnosti in za starševsko varstvo. Prispevek zavarovanca plačuje upravičenec, prispevek delodajalca pa plačuje Republika Slovenija v skladu z zakonom, ki ureja posamezno področje. Navedeni upravičenci so zdravstveno zavarovani za primer bolezni in poškodbe izven dela, in sicer za plačilo zdravstvenih storitev in za povračilo potnih stroškov. Prispevek plačuje upravičenec.
Prenehanje pravice do nadomestila
(1) Pravica do nadomestila preneha, če Inšpekcija nadzora delovnih razmerij v okviru Inšpektorata Republike Slovenije za delo ugotovi, da oseba v času izrabe dopusta dela po pogodbi o zaposlitvi ali opravlja samostojno dejavnost.
(2) Pravica do nadomestila preneha, če oseba iz drugega odstavka 41. člena (ZSDP-1) začne delati po pogodbi o zaposlitvi ali začne opravljati samostojno dejavnost.
(3) Če nastopi katerikoli razlog iz prvega in drugega odstavka tega člena mora oseba vrniti neupravičeno prejeti znesek nadomestila.
Postopek nadzora:
- Inšpektorat za delo lahko sproži nadzor bodisi po uradni dolžnosti bodisi na podlagi prijave.
- Inšpektorji lahko obiskujejo podjetja in opravljajo pregled na kraju samem ali zahtevajo dokumentacijo za pregled.
- Če inšpektorat ugotovi nepravilnosti, lahko izda odločbo, naloži odpravo nepravilnosti ali izreče kazen.
Inšpektorat za delo v Sloveniji nadzira in preverja različne vidike spoštovanja delovne zakonodaje, vključno s porodniškim dopustom. Ko je nekdo na porodniškem dopustu, inšpektorat preverja predvsem naslednje:
- Spoštovanje pravic do porodniškega dopusta:
- Ali delodajalec pravilno omogoča porodniški dopust zaposlenim.
- Ali delodajalec izplačuje nadomestila v skladu z zakonodajo.
- Ali so izpolnjeni vsi zakonski pogoji za koriščenje porodniškega dopusta.
- Prejemanje nadomestila:
- Ali je upravičenec pravilno prijavljen in ali prejema nadomestilo v skladu s predpisi.
- Ali so pravilno izračunani prispevki in izplačila.
- Delo med porodniškim dopustom:
- Ali oseba, ki je na porodniškem dopustu, dejansko ne opravlja dela v nasprotju z namenom dopusta.
- Pri samozaposlenih osebah inšpektorat preverja, ali opravljajo delo v takem obsegu, ki bi pomenilo redno poslovanje in s tem kršitev pravil o porodniškem dopustu.
- Prispevki za socialno varnost:
- Ali so plačani vsi potrebni prispevki za socialno varnost v skladu z zakonom, tudi med porodniškim dopustom.
- Pri samozaposlenih osebah preverja, ali so izpolnjene vse obveznosti glede plačila prispevkov, ki jih določa Zakon o prispevkih za socialno varnost (ZPSV).
- Izjave in dokumentacija:
- Inšpektorat lahko zahteva vpogled v različne dokumente, kot so potrdila o izplačanih nadomestilih, evidence delovnega časa, finančne evidence samozaposlenih oseb, ter druge dokumente, ki dokazujejo spoštovanje predpisov.
- Lahko izvaja razgovore z zaposlenimi in delodajalci, da preveri skladnost z zakonodajo.
Posledice nepravilnosti:
- Če FURS ugotovi, da samozaposlena oseba krši pravila glede prejemanja denarnega nadomestila za porodniški dopust, lahko naloži vračilo prejetih nadomestil in izreče kazni.
- Prav tako lahko sproži dodatne postopke za ugotavljanje davčnih nepravilnosti in naloži davčne obveznosti skupaj z obrestmi in kaznimi.
- Pravica do nadomestila bo samostojni podjetnici prenehala, če pristojna inšpekcija za delo ugotovi kršitev. Do tega pride v primeru, da samostojna podjetnica v času izrabe dopusta dela. Hkrati bo v tem primeru morala vrniti celoten prejeti znesek nadomestila, z obrestmi vred.
- Glede na navedeno je IRSD pristojen za ugotovitev dejanskega stanja, pri čemer opravljanje dela pomeni kakršnokoli opravljanje dela, saj zakon izjem ne določa. V skladu z ZSDP-1 je IRSD o ugotovitvah dolžan obvestiti pristojni center za socialno delo (CSD). CSD pa je tisti, ki je izdal odločbo glede dopusta oziroma nadomestila in je dolžan na podlagi podatkov, ki jih prejme IRSD, ukrepati v skladu s svojimi pristojnostmi. V vsakem primeru ima vsak upravičenec do dopusta po ZSDP-1 možnost koriščenja tega tudi v obliki delne odsotnosti z dela ter s tem do nadomestila za delno odsotnost z dela, ki je enako sorazmernemu delu delne odsotnosti z dela.
- Vendar to ne pomeni, da mora s.p. zapreti podjetje, le sama ne sme delati v njem. V primeru, da ima že koga zaposlenega, glede nadaljnjega poslovanja ni problemov.
Praktični vidiki in priporočila
Samozaposlene osebe lahko svoje poslovanje med porodniškim dopustom organizirajo na različne načine, na primer z angažiranjem pomočnikov ali preusmeritvijo dela na drugo obdobje. Lahko zaposlijo osebo za določen čas, ki bo delo opravljala namesto njih.
Priporočljivo je tudi, da se v primeru specifičnih vprašanj ali situacij posvetujete z uradnim pravnim svetovalcem ali pristojnimi organi.
Datum objave: 3.10.2024
Pripravila:
Eldina Čosatović, mag. posl. ved
SPOT Svetovanje Gorenjska
Razvojna agencija Zgornje Gorenjske
T: 04/5813419
Vir in dodatne informacije:
ZPSV: https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO984
ZSDP-1: https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO6688
Strokovni članek je bil pripravljen v sklopu projekta SPOT, ki je sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj: www.eu-skladi.si, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport: www.mgts.gov.si ter SPIRIT Slovenija, javna agencija: https://www.spiritslovenia.si/.